Dr. Gleiser Jacobo

jacobo_gleiserDr. Gleiser Jacobo

Aleve Clinic, Bogota, Colombia

Hilterapia® jako skuteczna terapia w walce z pooperacyjnym bólem kanału cieśni nadgarstka.

 

Opisowe badanie obserwacyjne.

Opisowe badanie dokonane na podstawie oceny skuteczności nowej terapii laserem wysokoenergetycznym ( Hilterapia® ), terapii poddano częstą dolegliwość jaką jest ból w dłoni po uwolnienia cieśni nadgarstka.

Ból wyrostka jest bolesnym stanem obecnym we wczesnej fazie po zabiegu, pojawia się  maksymalnie u 41 % pacjentów po uwolnieniu więzadła poprzecznego. Ta liczba zmniejsza się w czasie, Hilterapia® jest w stanie znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Niestety zabieg nie jest jeszcze szeroko znany jako wydajna i nieinwazyjna metoda terapeutyczna.

Trzynastu pacjentów ocenia że po operacji wykonanych przez trzech różnych lekarzy  standardową techniką operacyjną dla tego schorzenia, po sześciu miesiącach od operacji  wciąż odczuwali uporczywy i obezwładniający ból , który może być przypisany do bólu wyrostka.

Pacjenci byli poddani ośmiu zabiegom Hilterapii® na aparacie HIRO® 3.0 (ASA Srl, Vicenza, Włochy). Dawka energii dostarczona w trakcie terapii wyniosła 600 dżuli. Oceniano dwa różne parametry: skalę bólu i siłę uścisku. Badanie pokazało tendencję do zmniejszenia dolegliwości bólowych, poprawę siły uchwytu oraz zwiększenie możliwości funkcjonalnych dłoni. Pozytywne rezultaty związane z wykorzystaniem Hilterapii®, otwierają nowe możliwości terapeutyczne dla zastosowania w tego typu patologii.